Otkrivamo koja su se vina kušala te koji su renomirani vinari predstavljeni na radionici “Žene & vino” s prvog međunarodnog festivala vina Kvarner Wine Fest, Opatija 2018.

Na radionici “Žene & vino” uživalo se u više sorti kvalitetnih i nagrađivanih vina renomiranih vinara iz Hrvatske, a isto tako s vinima se povezalo i upoznalo s karakterima i tipovima žena te otkrilo kakve su u stvari plavuše, crnke, brinete, crvenokose… Koja je vatrenija, nježnija, britkija, tvrdoglavija, koja je koketa, a koja slatkica, koja dobije uvijek što želi, s kojom nema šale, a koja je ratnica mekog srca.

Koja smo vina predstavili i s kojim cijenjenim vinarima smo se upoznali na radionici “Žene & vino” otkrijte u nastavku.

Predstavili smo autohtonu hrvatsku sortu Pošip s otoka Korčule, točnije iz mjesta Čara, vinorodnog kraja ovog divljeg mediteranskog otoka. Jakša Krajančić, nasljednik duge čarske familijarne tradicije vinarstva, poslao je u Opatiju svoj Decanterom 2018 ovjenčan Pošip Nerica 2016. (da, dobio je 95 od 100 mogućih bodova i stavio Korčulu i Dalmaciju ponosno na kartu najboljih vina svijeta).

Pošip je vino žućaste do zlatne boje, izraženog i bogatog mirisnog karaktera, inkapsulira srž Mediterana. Da su žene, žene pošip bile bi odrješite pune života, bez imalo dlake na jeziku, rekle bi ono što se smije i što ne smije, puna života i esencije Mediterana.

Link na Jakša Krajančić: Nerica Winery 

Idući je bio Chardonnay, vinski svjetski putnik, sorta koja uspjeva u različitim klimatskim uvjetima u svijetu i uvijek iznjedri posebna, drugačija, stilska vina prilagođena podneblju u kojem rate. Predstavili smo izvrsnu francusko istarsku kombinaciju – vina Domaine Koqeulicot iz Gračišća. Jacqueline Marovac i Olivier Ertzbischoff spajaju francuski (burgundški) način izrade vina  s istarskim terroirom.

Rezultat su vina i pjenušci izvanrednog francusko istarskog mixa i jedinstvenog stila. Kušali smo Kontempo 2014., zero brut pjenušac (jedan od mojih favorita!), baza chardonnay i barikirani chardonnay Epicuria 2014.

Žena kao Chardonnay, bila bi svjetska putnica, lepršava, u muvingu, pouzdana i smirena, znali bi što od njih očekivati. Nekad slatka, nekad reska, nekad smirena kao i odležali chardonnay…

Linkovi na bold naziv: domainekoquelicot.eu

Malvaziju smo predstavili kao sortu, malvaziju koja je sinonim Istre i već dobro je ušla u životni habitat naše regije. Ovoga puta, malvazija je bila u pjenušavoj varijanti – Medea Malvazija brut 2016. – odlično rashlađena, izvrsna je ljetna pjenušava varijanta!

Medea (nosi naziv po grčkoj božici) mlada je vinarija iz Vodnjana, vinski im opus obuhvaća malvaziju, chardonnay, rose (iz refoška, merlota i cabernet sauvignona), merlot, teran i cabernet sauvignon. Od mirne malvazije, kušala se malvazija Fakin 2016., višestruko i višegodišnje Decanterom nagrađeno vino ove male „garaža“ vinarije u okolici Motovuna.

Marko Fakin nastavlja obiteljsku tradiciju, a nagrade samo niže. Samo ove 2018. Fakin vina osvojila su Decanterovo zlato (Il Primo teran 2017), srebro (La Prima malvazija iz 2016.) te 4 bronce (Malvazija 2017, Il Primo teran 2015, Rose 2017 i Muškat žuti 2017).

Mogli bismo reći da bi malavazija žene bile plavuše, fine, društvene zaigrane ali s ipak crtom buntovništva i stava koji bi nas ostavio bez teksta. Ona vrsta žena od koje možda ne očekujete mnogo na prvu, ali žene koje su izdržljive, uporne i ne odustaju lako.

Rosé vina postala su posljednjih godina vrlo tražena na svjetskoj vinskoj sceni, pa tako i naši vinari prate trend sve ozbiljnijih rosé vina. Rosé vina uzimaju primat o ovom ljetnom razdoblju (ali i cijele godine, ako se mene pita), jer lijepo rashlađena idu uz brojne ljetne pijate, pogotovo one riblje.

Rosé za radionicu stigao nam je iz zaleđa Šibenika, iz Rakova sela točnije vinarije Rak. Prvi puta kušala sam njihov Opolo 2013. kod Rudija Štefana u Pelegriniju prije dvije godine: Oplo iz 2013, barique verzija, koji me oduševio! Dovoljno da posjetim vinariju odakle su nam ovog puta poslali svježi Rosé od sorte Babić iz 2017.  Lagano, pitko, mirisno vino.

Link na vinarije Rak: www.vina-rak.hr

Žene kao rose, mogle bi biti crvenokose i njihove varijante. One koje svima za oko zapnu, a srcu prirastu samo onima koji vole drugačije stvari, novitete i izazove. Bile bi one „underdogs“, žene koje se ne uzima ozbiljno na prvu, ali znaju one da im ta pozicija trećeg omogućuje da svojim radom sve prešišaju.

I senzacija prezentacije stigla je s Plešivice, najbolje hrvatske pjenušave vinske regije. Iz male ali sve utjecajnije vinarije Ivančić. Krešu Ivančića upoznala sam u Opatiji pred dva ljeta kada mi je donio da kušam njegove pjenušce koje proizvodi  inovativnim tehnološkim postupcima (jedan od njih je i postupak kriomaceracije koja iz sorti izvlači najbolje voćne i cvjetne arome), pričao mi je kao zaneseni dječak o tim pjenušcima.

Griffin im je ime, ime koje s ponosom nose, ime tog mitskog bića pola orla, pola lava. A  prvi hrvatski crni pjenušac od sorte portugizac je apsolutna senzacija u čaši! Kušali smo Griffin Dark Side.

Osvježavajući, snažan i nježan istovremeno, pun aroma bobičastog voća… Za njega se tražila čaša više! A da su žene, kao DARK SIDE pjenušac Griffin, bile bi žene koje visoke lete, lavice u srcu. Tajanstvene, a jednostavne, duga koji ne miruje.

Link na vinarije Ivančić: ivancic.hr

Od crnih sorti, pričali smo o Babiću, autohtonoj sorti srednje Dalmacije, čiji suhozidi oko vinograda predstavljaju jedinstveno kulturno nasljeđe (njihova slika nalazi se i u zgradi UN-a u New Yorku).  Rakov babić iz 2016. (jedna godina u barrique bačvama) u okusu puno, moćno, toplo, mekih tanina i harmonično.

Tajnovite žene s neprikosnovenom elegancijom u svemu što čine – to bi bio najbolji opis žena koje bi utjelovile karakteristike babića. Tamnokose i brinete, prepoznali biste ih po eleganciji u pokretu i skladnosti tijela i ponašanja, odmjerene ali ipak malo divlje ispod površine – ako im znate “zagrepsti” ispod površine, doduše…  Nikad ne bi rekle previše, dapače, ostalo bi nešto skriveno i neizrečeno što bi vas kopkalo.

I teran, teran naš svakdašnji (odnosno istarski). Izvorna istarska crna sorta danas je vino koje skuplja brojne nagrade (zlatni Decanter 2018. za Fakina i brojne druge vinare). Snažan i robustan izvana, mek i sočan iznutra, teran, baš kao i žene koje bi ga predstavljale, buntovnik je lavljeg srca. Žene kao teran bile bi snažne, neprikosnovene ratnice, buntovnice i hrabre neustrašive žene koje kroče samo naprijed. No malo bi njih znalo da su te žene vrlo nježne, krhke i traže puno ljubavi i pažnje – baš kao i sam teran u svom vinskom srcu. Tradicionalne i moderne, ove bi žene bile na razmeđi i donosile bi mnogo promjena u tradicionalne okvire življenja. Baš kao i sam teran, ponosni predstavnik Istre mile, svoje zemlje, koji otkriva svoje potencijale kao moderno vino.

Radionici „Žene & vino“ u većem su broju prisustvovale žene koje su napokon saznale kojoj sorti vina pripadaju, a prema svom temperamentu. Također, na radionici su vrlo aktivni bili i muški posjetitelji koji su se nakon radionice okušali u zabavnom kvizu znanja te pokazali što su sve naučili o vinima, ali i o ženama.

Radionica „Žene & vino“ u režiji simpatičnih dama Ivane Grabar i Sanje Markušić svojom su atraktivnom izvedbom oduševile sve prisutne među kojima su bile i grupe posjetitelja iz Slovenije i Srbije.

Više o radionici “Žene & vino” otkrijte na linku: Radionica “Žene & vino” na Kvarner Wine Fest u Opatiji oduševila sve prisutne

  • Tekst: Sanja Markušić
  • Foto: Smiljan Prpić / Borna Ćuk / stranice vinara
  • Pripremila: Pink Pen agencija za promidžbu